Prijateljstvo+, druženje, otvorene veze i poligamija – o čemu se radi u modernim modelima veza?
Ako je vjerovati baki i djedu, odnos je nekada bio vrlo jednostavan: upoznate se, vjenčate, dobijete djecu i ostanete zajedno cijeli život. Mnogima se ostvario san o velikoj ljubavi – drugima to nije baš pravi put. Ili bolje rečeno: ne još. Jer čini se da nam je sve teže doista se posvetiti. Kako se inače čini da posvuda postoje samo neodnosi? Kakvo vezivanje? Radije ne bih.Onda bismo radije imali prijateljstvo+, situaciju ili smo mješani. Ili zapravo idemo korak dalje i imamo otvorenu vezu ili poliamorno partnerstvo. Dakle, imamo nešto čvrsto u čemu se osjećamo dobro, ali ne moramo se potpuno odreći svoje slobode. Zvuči odlično! Ili ne?
U svakom slučaju, postoji mnogo načina da se više ne posvetite sto posto jednom partneru iz snova. Ali je li to sada dobro ili loše? Ili niti jedno od to dvoje? Pogledali smo ga:
Što je izbor veći, odluka je teža
Nije ni čudo što nam je sve teže odabrati stalnog partnera. Uostalom, aplikacije za spojeve poput Tindera otvaraju ogroman izbor potencijalnih ljubavi i brzi prelazak preko zaslona pametnog telefona dovoljan je za prvi korak. Kako biste se trebali obvezati kada bi sljedeći obećavajući spoj mogao biti iza ugla u sljedećem trenutku? I zapravo je psihološki dokazano: s previše izbora često smo brže frustrirani i manje zadovoljni svojom konačnom odlukom- na kraju krajeva, imamo osjećaj da propuštamo mnoge druge stvari. Stoga je bolje ne pretjerivati s pregledavanjem aplikacija i portala za upoznavanje, već da odabir bude podnošljiv. I ne razmišljajući uvijek o tome koga biste još mogli imati. Uostalom, na spoju se postavlja pitanje je li naš pandan u ovom trenutku pravi za nas i može li se iz toga razviti nešto više. Sve ostalo će se tada pokazati. Bez obzira na to kako izgledaju druge mogućnosti spojeva.
Jesmo li zaista sebični kada želimo više?
Uz trend ka povremenim vezama, lako je pomisliti da su današnje generacije sebične, neodgovorne i jednostavno nesposobne za istinsko obvezivanje. Najbolje je sa sobom ponijeti što više zabave bez plaćanja računa. Uostalom, dugoročno partnerstvo ne znači samo sunce i ruže. I što se više emocionalno bavimo drugim, to je veći rizik da budemo povrijeđeni. Naravno, uz ovu zavodljivu neobvezujuću prirodu to se lako može izbjeći. Ali je li to doista tako lako objasniti? Postoje li prijateljstvo+ i svi drugi oblici danas samo zato što bismo postali sebičniji?
Počnimo s druge strane: doživotni brak pun ljubavi zvuči romantično i prekrasno, ali ne odgovara svugdje stvarnosti. Koliko je parova zajedno desetljećima, ali zapravo nisu toliko sretni zajedno? Koliko se često događa da jedan ili čak oba partnera ostave život po strani i odreknu se ispunjenog ljubavnog života jer ne žele ugroziti postojeću obiteljsku konstrukciju? Ili se bojite društvenih pritisaka ili financijskih poteškoća koje često dolaze s prekidom? I koliko često se brak u nekom trenutku raspadne, a Rat ruža koji izbije odnese svoje žrtve? Svi mi, a posebno djeca razvedena, imamo dobre razloge za oprez, jer poznajemo i bol povezanu s nesretnim partnerstvom. Dakle, egoizam može biti (djelomičan) razlog za alternativne modele odnosa, ali nikako nije jedini. Zapravo, naše društvo, koje postaje sve otvorenije, jednostavno nam daje više mogućnosti da pronađemo pravi put za sebe. I tako kada tražimo ljubav, oboje smo oprezniji i možda spremniji isprobati nešto novo. Da na kraju pronađemo ono što nas zaista čini sretnima.
Od prijateljstva+ do poliamorije - najčešći pojmovi
Ali koje su to točno opcije? U osnovi, osim klasičnog partnerstva, postoje tri različite vrste odnosa:
Neobvezujuće zajedništvo – situacija, prijateljstvo+, druženje
Kako ćete to nazvati ovisi o vama - u svakom slučaju, tu ne preuzimate dublje obveze. Dobro se slažete jedno s drugim i redovito se sastajete radi seksa ili samo radi druženja ili aktivnosti u slobodno vrijeme. Dakle, u biti savršeno da se ne osjećate usamljeno. Možda će se veza s vremenom razviti. Ali postoji rizik da će se samo jedna osoba zaljubiti i to će rezultirati malom krizom.
Otvorena veza /otvoreni brak
Ovdje se oba partnera osjećaju jednako čvrsto povezani kao iu klasičnoj vezi, ali jedno drugome daju pravo na seks s drugima. Važno je da ljubav bude rezervirana isključivo za partnera. Osim toga, moguće su i dugotrajne veze, no dublje osjećaje obično izbjegavate. Stalan partner uvijek je na prvom mjestu.
Otvaranje se često doživljava kao seksualno obogaćivanje ili kao prilika da se prožive seksualne sklonosti koje partner ne može ili ne želi ispuniti. S druge strane, postoji rizik da ljubomora ugrozi ljubav – zbog čega veliko povjerenje i jasna pravila imaju smisla.
poliamorija
Za razliku od otvorene veze, model poliamorne vezeizričito uključuje osjećaje prema drugim partnerima. Čovjek je u stanju voljeti nekoliko ljudi u isto vrijeme i u osnovi vodi nekoliko veza paralelno jedna s drugom. Oblik partnerstva koji može biti mnogo složeniji, a ponekad i izazovniji od klasičnog odnosa. Stoga prikladno samo za ljude koji to stvarno osjećaju i mogu se nositi s time dugoročno. Inače su drame ljubomore samo pitanje vremena.
S rizicima i nuspojavama - ali u isto vrijeme s šansom za više poštenja
Ovi moderni modeli odnosa nipošto nisu potpuna besmislica ili izraz čistog egoizma, čak i ako se ponekad pogrešno iznose kako bi se sebi dalo dopuštenje za varanje. S druge strane, ako shvatite da monogamne veze imaju i svoje loše strane i koliko često partneri varaju jedno drugo – iz bilo kojeg razloga – neobvezujuće ili otvoreno partnerstvo može značiti priliku za više iskrenosti. Jer igrajući s otvorenim kartama i/ili uživajući seksualnu želju uz obostrani pristanak negdje drugdje, povjerenje se uvijek održava. A za mnoge je to jedno od najvažnijih uporišta u vezi.
Na kraju, uvijek je vaša vlastita odluka ta koja se računa - i nitko nema pravo o tome suditi izvana. Važno je samo da se partneri doista slože u kakvom međusobnom odnosu imaju. Jer ako se mišljenja ovdje raziđu, katastrofa je neizbježna. Zato je uvijek na početku otvorena rasprava. Bez obzira na to jeste li se tek upoznali ili razmišljate o promjeni veze.
Osim toga, vrijedi isto kao i kod odabira partnera: bez obzira na to koji model veze odaberemo, nismo za njega zauvijek vezani. Možda djeluje trajno, ali možda u jednom trenutku prijelaz na klasično partnerstvo/brak bude dobar. Sve dok se pošteno ponašamo jedni prema drugima, imamo sve mogućnosti.